آموزش فن بیان ،سخنرانی و سخنوری

0
617

آموزش فن بیان ،سخنرانی و سخنوری

چرا از سخنرانی در جمع می ترسیم؟ چرا کسی به حرف های ما موقع سخنرانی گوش نمی کند؟

چرا فکر می کنیم در سخنرانی کردن استعداد نداریم؟

قطعا بسیاری از ما زمانی که می خواهیم برای اولین بار کاری را انجام دهیم می ترسیم از اینکه شاید نتوانیم به خوبی از عهده ی آن برآییم .

و زمانی که برای اولین بار خراب می کنیم قطعا دفعات بعد به سختی می توانیم خودمان را مجاب کنیم که آن کار را دوباره انجام دهیم .

و اگر دوباره انجام دهیم و باز هم خراب کنیم قطعا به این اعتقاد پیدا می کنیم که در آن کار اصلا استعدادی نداریم و بهتر است که اصلا سراغ آن کار نرویم.

اولین نکته :

اولین نکته ای که باید بدانیم هر چیزی در این دنیا از طریق تلاش و تمرین به دست می آید و من به شخصه چیزی به اسم ذاتی بودن یک مهارت را برای همه ی مردم قبول ندارم .

کاملا به خاطر دارم روزگاری را که بار ها و بارها با ترس و لرز روی صحنه ظاهر می شدم و تمام سعی خود را می کردم تا بهترین اجرای خود را انجام دهم تا شاید در پایان اجرا مردم مرا تشویق کنند اما خیلی به ندرت این اتفاق می افتاد.

یعنی اکثر اوقات روی صحنه از شدت ترس و اضطراب و به خاطر این که به حرف ها و کار خود ایمان نداشتم مورد انتقاد شدید قرار می گرفتم

بعد ها متوجه شدم که همه ی این ها به خاطر بلد نبودن کار بوده است یعنی من مهارت آن کار را به صورت علمی نیاموخته بودم و این دلیل شکست های من بود

روی این جمله جک کنفیلد خوب تامل کنید:

هرگز و هرگز و هرگز تمرین نکنید تا زمانی که نیاموخته اید:

هرگز تا زمانی که به صورت علمی و کامل سخنرانی و فن بیان را نیاموخته اید آن را تمرین نکنید.

راه های بسیاری برای تمرین سخنرانی و فن بیان وجود دارد اما اگر غلط تمرین کنید اگر اشتباه تمرین کنید قطعا از چیزی که الآن هستید بدتر خواهید شد و قطعا شکست خواهید خورد.

تا زمانی که ساختار سخنرانی را به طور کامل نیاموخته اید صحبت کردن در یک جمع را تمرین نکنید ؛ چون تمرینات شما نادرست خواهد بود و یک مسیر عصبی نادرست و اشتباه را در ذهن و مغز شما خواهد ساخت

که نتیجه آن شکست خواهد بود اما بگذارید ببینیم منظور از مسیر عصبی چیست؟ مسیر عصبی همان عاداتی است که در ما شکل می گیرد.

برای درک بهتر لطفا فیلم زیر را  مشاهده کنید:

همانطور که در این فیلم نیز مشاهده کردید اعمال مکرر ما باعث ایجاد یک عادت همیشگی در ما می شوند ،حالا فرض کنید که ما مدام یک کار غلط را بارها و بارها پشت سر هم تکرار کنیم چه اتفاقی می افتد؟

قطعا شکست خواهیم خورد ؛ به این علت که ما رفتار صحیح، یعنی سخنرانی اصولی و صحیح را نیاموخته ایم.

در زمان دانشجویی زمانی که بازیگری میخواندم اساتید ما هر کدام در مورد متدهای مختلف بازیگری بحث می کردند و آن را تدریس می کردند.

یکی راجع به متد بازی گری استلا آدلر صحبت می کرد دیگری راجع به استانیسلاوسکی و دیگری راجع به میخائیل چخوف و …

و همیشه من گیج می شدم که در نهایت باید چه کار کنم چون واقعا تفاوت های بسیار زیادی بین متد های مختلف بود.

در سخنرانی نیز چنین است باید یک متد یک ساختار را برای خلق سخنرانی خود بلد باشید و مدام آن را تمرین کنید تا تبدیل به عادت شما شود و مسیر عصبی آن در ذهنتان ساخته شود.

هر گز قبل از یادگیری ساختار سخنرانی تمرین نکنید در ابتدا پیچیدگی های سخنوری را بیاموزید و بعد آن ها را تمرین کنید تا برایتان آسان شود

اما بعد از آموختن ساختار سخنوری و فن بیان چگونه آن را تمرین کنیم؟

مواجهه با خود:

اولین کاری که باید بکنید این است که با خودتان مواجه شوید؛ استلا آدلر بازیگر و مربی بزرگ بازیگری در کتاب کلاس های بازیگری خود به ما می گوید که هر انسانی تصوری از خود دارد که با واقعیت او کملا متفاوت است.

یعنی هر کدام از ما تصوری نسبت به چهره و صدای خود داریم که کاملا با واقعیت متفاوت است.

قطعا برای شما هم اتفاق افتاده که وقتی برای اولین بار صدای خود راضبط کرده ایدو به آن گوش کرده اید از صدای خودتان متنفر شده اید

یا زمانی که برای اولین بار از خودتان فیلم گرفته اید و به آن نگاه کرده اید اصلا از چهره خودتان خوشتان نیامده است.

چرا که با صدای واقعی و چهره واقعی خود مواجه شده اید.

زمانی که شما روی صحنه قرار می گیرید برای اجرا نیز چنین است. با خود واقعیتان مواجه می شوید.

صدای واقعی خود را می شنوید. چهره واقعی خود را در نگاه دیگران می بینید و آن تصور ذهنی که از خود داشتید کاملا خورد می شود. به همین دلیل دچار عدم اعتماد به نفس و ترس شدیدی می شوید.

راهکار چیست؟

راهکار این است که قبل از حضور روی صحنه قبلا با خود واقعیتان مواجه شوید.

برای انجام این کار باید تمرین در مقابل دوربین را انجام دهید چراکه تمرین در مقابل دوربین هم صدای واقعی و هم چهره واقعی شما را ضبط می کند.

فرقی نمیکند یک دوربین حرفه ای باشد یا حتی گوشی موبایلتان از خودتان فیلم بگیرید و در آن شروع به صحبت کنید، متن سخنرانی خود را و نحوه ارائه خود را همیشه در مقابل دوربین تمرین نمایید

تذکر:

حواستان باشد در ابتدا حتما شیوه و ساختار سخنوری را بیاموزید و بعد دست به اقدام و تمرین بزنید، هرگز بدون تدوین متن سخنرانی تمرین نکنید چون تمرین شما کاملا غلط و ناشیانه خواهد بود

و اصلا تاثیری در حرفه ای شدن شما نخواهد گذاشت بلکه برعکس باعث می شود حس کنید دارید کار بیهوده ای انجام می دهید و بدین ترتیب اعتماد به نفس شما کاهش خواهد یافت.

در تمرین با دوربین به چه چیز هایی باید توجه کنیم؟

زبان بدن در سخنرانی: مهم ترین عاملی که بعد از ضبط صحبت های خود باید به آن توجه کنید زبان بدنتان است.

همیشه یکسری حرکات اضافی در چهره و بدن شما است که باید آن ها را اصلاح کنید فیلم سخنرانان معروف را ببینید و از آن ها تقلید کنید تا زبان بدن حرفه ای برایتان ملموس تر شود.

گاهی در موقع صحبت کردن زیاد از حرکات دست استفاده می کنیم ، یا سر خود را زیادی بالا می گیریم یا سر خود را زیاد تکان می دهیم و …. باید به این حرکات دقت کنیم و اصلاحشان کنیم.

صدا در سخنرانی مهم ترین عامل

قطعا صدای ما به هنگام صحبت کردن مهم ترین عامل است و زمانی که صدای خود را در فیلم ضبط شده گوش می کنیم ممکن است خوشمان نیاید

این به این خاطر است که شما همیشه از طریق طنین ساز های درونی صدای خود را شنیده اید و همچنین زمانی که در مقابل جمع یا دوربین قرار می گیرید استرس شما انرژی زیادی تولید می کند

و بدن تلاش می کند از طنین ساز های مختلف بدن استفاده کند تا یک صدای قوی و تاثیر گذار ارائه دهد اما چون طنین ساز های شما خیلی کم به کار گرفته شده اند صدای شما ناپخته به نظر می رسد.

و شما از آن خوشتان نمی آید. با کمی تمرین هم صدای بهتری خواهید ساخت و هم به صدای خود عادت خواهید کرد.

مطالبی که می گویید و نحوه ارائه آن:

خیلی مهم است مطالبی که می گویید از یک ساختار روایی مختص سخنرانی پیروی کند چون تنها در اینصورت است که توجه مخاطب را به خود جلب می کند و کمک می کند مخاطب به شما گوش کند.

کارهای بسیار زیادی برای ارائه سخنرانی به شیوه های مختلف می توان انجام داد شما باید بهترین شیوه را انتخاب کنید بهترین سخنرانی را بسازید و بهترین نتیجه را کسب کنید.

حواستان باشد تا زمانی که روی ذهن مخاطب خود تاثیری نگذارید ، اتفاقی نخواهد افتاد.

آموزش سخنرانی، فن بیان و سخنوری در سایت زندگی حرفه ای مقاله هایی که به زودی روی سایت قرار خوهند گرفت:

ترس از سخنرانی در جمع

آموزش فن بیان و سخنرانی

چیدن محتوا و ساختار سخنرانی

چگونه موضوع سخنرانی خود را انتخاب کنیم؟

تمرینات کاربردی فن بیان و بهبود صدا

صحبت در مقابل جمع های بزرگ و کوچک

امیر میرزاتقی.

اگر در سخنرانی و فن بیان خود مشکلی دارید یا سوالی دارید یا میخواهید راجع به موضوعی در این حیطه بدانید از طریق نظرات در زیر با ما در میان بگذارید و ما خیلی زود به شما پاسخ خواهیم داد.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

دوازده + پنج =