چرا باید مدیتیشن کرد؟

1
103

چرا باید مدیتیشن کرد؟

در عصر جهانی شدن اطلاعات شاهد دانش و آگاهی های بیشماری هستیم که به سمت ما روانه می شود.

اگر بخواهیم مدرن ترین دانش ها در قرن حاضر سخن بگوییم بی شک علم و هنر مدیتیشن یکی از این علوم می باشد

و من به عنوان یک سخنران، مربی و مدرس بخاطر اینکه کتاب های زیادی را مطالعه کرده ام و دانش زیادی در زمینه های مختلف دارم

باید بگویم یکی از علومی که همیشه دنبال کرده ام و به مدت هفت سال هر منبعی که در این زمینه بنظرم جالب می آمده  مطالعه می کرده ام همین علم و هنر مدیتیشن می باشد.

من معتقدم هرکسی که بخواهد به درک بالایی از زندگی ،هستی و خود دست یابد نیاز دارد تا این هنر را بیاموزد.

اما مشکل کجاست؟

مشکل آن جاست که بسیاری این علم را خرافات می خوانند. و این به این خاطر است که امروزه سایت های بی شمار و منابع بی شماری را می بینیم که مطالب هجو و بدردنخور در این زمینه می گذارند و این علم را با خرافات درهم آمیخته اند.

درواقع به گونه ای اعتقادات شخصی خود و خرافات فراگیر را وارد این مباحث کرده اند.

جالب است بگویم زمانی که منابع معتبر را در مورد مدیتیشن مطالعه می کردم هرگز این خرافات در آن ها نقشی نداشتند و هرچیزی که بود بحث های روانشناسانه در مورد مدیتیشن بود.

درست است مدیتیشن بخاطر تاثیر عمیقی که بر تخیل و روان ما می گذارد ممکن است تجربیاتی را در ما به وجود آورد که حس کنیم اتفاقاتی خارق العاده و خرافی اتفاق افتاده است

اما همچنان که عارف بزرگ بودا می گوید همه ی آن ها چیزی جز تخیل سرکش ما نیست و اصلا واقعیت ندارد.

روزی یکی از شاگردان بودا که روی چشم سوم خود کار کرده بود پیش او آمد و گفت من تصاویری میبینم بهشت را ،جهنم را ،شیطان را ،فرشتگان را و ….. بودا به او نگاه کرد و گفت همه ی آن ها تخیل است نسبت به آن ها بی توجه باش بگذار بگذرد.

شاگرد گفت اما همه ی این ها به نظر خیلی واقعی می آید حتی از خود شما هم واقعی تر است، بودا گفت این ماهیت تخیل توست زمانی که چشم سوم فعال می شود تخیل و واقعیت یکی می شود یعنی تخیل به شدت واقعی بنظر می رسد. باید سعی کنی نسبت به آن بی تفاوت باشی.

مدیتیشن تمریناتی عرفانی هستند که قدمتی به اندازه طول تاریخ دارند و این تمرینات عمیقا روی مکانیسم جسمی،ذهنی،عاطفی و تخیل ما تاثیر فوق العاده قدرتمندی می گذارند.

قطعا همه ی ما امروز با دانش روانشناسی آشنایی داریم . در روانشناسی مباحثی مطرح می شود که تنها مربوط به عملکرد ذهن و چرایی تصمیم گیر های ماست و هرگز پا از این فراتر نمی تواند بگذارد.

اگر روزی دانش روانشناسی به سرحد خود برسد به بالاترین حد تاثیر گذاری خود برسد تنها می تواند کاری کند کمی روی ذهن خود تاثیر بگذاریم و نه بیشتر….

و روانشناسان هرگز پای خود را در حوزه علوم عرفانی مانند مدیتیشن نمی گذارند. اما در این میان روانشناسی بود که سعی خود را برای انجام این کار کرد و او همان کارل گوستاو یونگ روانشناس معروف است که توانست بسیاری از تئوری های مطرح در علوم عرفانی را به صورت دانش روانشناسی در اختیار عموم قرار دهد

اما زمانی که یونگ با فروید این نظریه را مطرح کرد که باید پا را فراتر از علم روانشناسی بگذاریم و به سمت علوم عرفانی برویم فکر می کنید فروید چه گفت:

فروید گفت اگر ما راجع به مباحث عرفانی صحبت کنیم ما را به خرافه گری متهم می کنند و همین دانش روانشناسی که مطرح کرده ایم نیز لکه دار خواهد شد و دچار شک و شبهه می شود.

اما یونگ بر اساس نظریات خود عمل کرد فارق از این که دیگران چه برچسبی بر او خواهند زد.

البته که در دنیای امروز همه به دنبال این هستند که بسیار مفید تر باشند درآمد بیشتری کسب کنند و بتوانند منافع بیشتری به دست آورند

بخاطر همین در ادامه راجع به منافع و مزیت های مدیتیشن صحبت خواهیم کرد.

اولین دلیل:

ذهن ما متشکل از افکار در هم پیوسته ای است که مدام پشت سر هم حرکت می کنند یعنی هر فکر فکر دیگری را به وجود می آورد و یک زنجیر ه ای را شکل می دهد به این زنجیره ذهن می گوییم.

زمانی که افکار ما زیاد می شوند یعنی شمار این افکار افزایش می یابد فشار بر مغز بیشتر می شود و بیماری های روانی افزایش پیدا می کند. زمانی که شما می بینید یک آدم خوب که سال ها می شناخته اید امروز کارهای عجیب و دور از ذهنی می کند

دلیلش بخاطر این فشاری است که افکار روی مغز وارد می کنند این فشار آن قدر زیاد است که گاهی باعث سکته افراد و گاهی باعث دیوانه شدن افراد می شود و گاهی هم باعث می شود کارهای نادرست و احمقانه ای انجام دهیم.

اما مدیتیشن چه کار می کند؟

مدیتیشن ذهن ما را ساکت می کند،ریتم حرکت این افکار را کاهش می دهد و باعث می شود شمار این افکار کاهش پیدا کنند و کمتر و کمتر بشوند در نتیجه فشار از روی مغز برداشته می شود . که همین امر موجب می شود ما ذهن سالم تری داشته باشیم،تصمیمات بهتری بگیریم و نتایج بهتری در زندگی کسب کنیم

بخاطر همین است که شرکت های بزرگی مثل گوگل امروز به کارمندان خود این هنر یعنی مدیتیشن را می آموزند و همچنین در مدارس به کودکان آموزش می دهند

چون خلاقیت را افزایش می دهد و باعث می شود افراد بهتر تصمیم بگیرند،بهتر بفهمند و طولانی تر زندگی کنند.

دکتر سارا لازار آزمایشی را در دانشگاه ماساچوست آمریکا انجام داد تا تاثیر مدیتیشن را متوجه شود در این آزمایش تعدادی از افراد را آوردند و به آن ها مدذیتیشن را تعلیم دادند و از آن ها خواستند این مدیتیشن را تا ۸ هفته ادامه دهند

بعد از این مدت نتیجه آزمایشات مشخص شد غلظت ماده خاکستری شرکت کنندگان در مناطقی از مغزشان که در ارتباط با یادگیری و حافظه ، احساسات،درک و تصمیم گیری و خلاقیت بود با پیشرفت همراه بود.

دلیل دوم:

زمانی که تمرینات مدیتیشن را انجام می دهیم اعتماد به نفس ما بیشتر می شود در واقع ما به چیزی که در خارج از ما است اعتماد می کنیم انگار به یک منبع بزرگتری از انرژی در بیرون متصل می شویم و این احساس فوق العاده ای است که به ما این نگرش را می دهد که هر کاری که بخواهیم می توانیم بکنیم و از عهده هر کاری می توانیم برآییم.

دلیل سوم:

همه ی ما برای اینکه با بزرگترین ترس خود یعنی ترس از مرگ مواجه شویم نیاز داریم که بدانیم در ورای زندگی ما چه چیزی وجود دارد و ما واقعا چه کسی هستیم.

درست است که بسیاری از افراد شاید بگویند من از مرگ نمی ترسم اما شک نکنید افرادی که این حرف را می زنند تا کنون حتی نزدیک آن هم نبوده اند همچنان که همه ی روانشناسان می گویند بزرگترین ترس انسان ترس از مرگ است و همه ی ترس های بعدی از آن نشات می گیرد.

حالا که با فواید و ضرورت انجام مدیتیشن آشنا شدیم از شما دعوت می کنم همین حالا اقدام کنید هنر مدیتیشن را بیاموزید و انجام دهید مزایایی که گفته شد تنها یک هزارم مزایایی است که واقعا مدیتیشن دارد.

که در تکنیک هایی که در مقالات بعدی خدمت شما ارائه می شود متوجه خواهید شد که هر مدیتیشن چه تاثیری در شما و زندگی شما ایجاد خواهد کرد.

 

تپق زدن یا tongue slip

 

1 نظر

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

20 + سیزده =